Engineering

Bremerton, WA — Camas students were among the more than 700 presenters at the 61st Washington State Science and Engineering Fair (WSSEF) in Bremerton, on March 23 & 24, 2018. Students presented their projects to judges who volunteer their time to listen, critique, and praise the students for the effort involved in bringing a project to the fair. WSSEF awards more than $1.8 million in scholarships, as well as special awards meeting specific criteria set by a sponsor.

Dorothy Fox Elementary students:

• Hailey Griffith: 1st Place trophy and Margaret I Lugg award for Passion and Knowledge of Science
• Liam Smook: 1st Place trophy and Sight of Flight award with a free pass to the Museum of Flight
• Arvin Shyam: 2nd Place ribbon, Margaret I Lugg Memorial Award for engaging oral presentation, Outstanding Natural Resource Science Award, and Central Valley Garden Club Outstanding Project Award for a total of $60
• Allison Le: 2nd Place ribbon
• Chloe Chase: 3rd Place ribbon
• Julian Castillo: 3rd Place ribbon and the Young Explorer Award of $10

Odyssey Middle School students:

• Aran O’Day: 1st Place trophy and Nomination to Compete in the 2018 Broadcom MASTERS national middle school science and engineering fair in Washington DC in October.
• Lisel Shyam: 1st Place trophy and Nomination to Compete in the 2018 Broadcom MASTERS national middle school science and engineering fair in Washington DC in October.
• Aurora Szulc: 1st Place trophy

Engineering

Students from Odyssey Middle School (OMS) and Dorothy Fox Elementary (DFE) – Back row, left to right: Aran O’Day (OMS), Chloe Chase (DFE), Allison Le (DFE), Lisel Shyam (OMS). Front row, left to right: Hailey Griffith (DFE), Arvin Shyam (DFE), Liam Smook (DFE).

Camas High School STEM Magnet Program students

Thirty-four students competed and all represented Camas High School and their research with pride. Honors were taken by the following students:

Freshmen:

• Alex Gee, Mark Robinson, and Jaden Le: 1st Place in Environmental Engineering
• Owen Baenen and Justine Pentergraft: 1st Place in Energy
• Gareth Starratt, George Walker, and AunyKussad: 2nd Place in Microbiology
• Kate Staddon, Sophia Nelson, and RyleeRuark: 1st Place in Environmental Science
• Ben Saunders and Austin Ye: 1st Place in Mechanical Engineering, $8000 Embry-Riddle Aeronautical University Launch Scholarship, U.S. Air Force Award for an Outstanding SEF Project, Excellence in Aeronautics Award
• Michael Lee and Andrew Kim: 1st Place in Environmental Science
• Joey Stanley, Wilson Fresh, and Tyler Stanley: 1st Place in Environmental Engineering
• Tyler Gee and Julian McOmie: U.S. Army Award

Sophomores:

• Hannah Tangen, Kathryn Wynn, and Sierra Mellor: 1st Place in Environmental Engineering
• Jacob Mukobi: 2nd Place in Environmental Engineering category.
• Junha Lee: 1st Place in Microbiology category; US Army STEM Award, Wolfram Alpha STEM Award
• Alexis Howard: 2nd Place in Computational Engineering, $8000 Embry-Riddle Aeronautical University Launch Scholarship

Junior:

• Rahul Ram: 2nd Place in Computational Biology

Seniors:

• DuyVuong: 1st Place in Environmental Engineering
• Sarah Wells-Moran: 2nd Place in Embedded Systems
• Gabe Mukobi: 1st Place in Embedded Systems and American Institute of Aeronautics & Astronauts Scholarship

In addition, all-expense paid invitations to compete in the Intel International Science and Engineering Fair in May, were awarded at the Southwest Washington Regional Science and Engineering Fair to:

• Rahul Ram: 1st Place
• Odessa Thompson, Rose Leveen, and Bailey Segall: 2nd Place

WSSEF is an all-volunteer non-profit organization dedicated to promoting science, technology, engineering, and math across the state of Washington, year-round. Next year’s fair will take place March 29 & 30, 2019. For more information, visit www.wssef.org

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *