Jazz

VANCOUVER, WA — After three full days of outstanding big band jazz, the outstanding musician awards and the evening finals results for the 56th Annual Clark College Jazz Festival have been announced. For 2018, the Dale Beacock Memorial Sweepstakes trophy was awarded to Mead High School Jazz Band I, Spokane, WA.

Thursday, January 25, 2018 Middle School Silver division jazz ensemble finals results:

  • 1st place – Jane Addams Middle School, Seattle, WA
  • 2nd place – Beaumont Middle School, Portland, OR
  • 3rd place – Chief Umtuch Middle School Advanced, Battle Ground, WA
  • Blue Division Judge’s Award – Chief Umtuch Middle School Advanced, Battle Ground, WA

Outstanding Middle School Jazz Musician certificates were presented to:

  • Parker Bruning – Hockinson Middle School, Hockinson, WA
  • Adam Haunreiter – Hockinson Middle School, Hockinson, WA
  • Connor Cuff – Liberty Middle School, Camas, WA
  • Deitrich Vu – Liberty Middle School, Camas, WA
  • Tai Beaulieu – Liberty Middle School, Camas, WA
  • Mireia Pujol – Liberty Middle School, Camas, WA
  • Mason Calaway – Wahluke Middle School, Mattawa, WA
  • Isaac Moroshan – Laurin Middle School, Vancouver, WA
  • Justus Jones – Carmichael Middle School, Richland, WA
  • Shelby McCombs – Pleasant Valley Middle School, Vancouver, WA
  • Dominic Mendoza – Chief Umtuch Middle School, Battle Ground, WA
  • Reagan Speakman – Skyridge Middle School, Camas, WA
  • Grady McHenry – Tukes Valley Middle School, Battle Ground, WA
  • Chris Moore – Beaumont Middle School, Portland, OR
  • Nate Moore – Beaumont Middle School, Portland, OR
  • Parker Casazza – Jane Addams Middle School, Seattle, WA
  • Lacy George – Jane Addams Middle School, Seattle, WA

Friday, January 26, 2018 A and AA division high school jazz ensemble finals results:

A Division:

  • 1st place – Northwinds High School, Port Angeles, WA
  • 2nd place – Petersburg High School, Petersburg, AK
  • 3rd place – Woodland High School, Woodland, WA

Outstanding high school musician awards for the A Division were presented to:

  • Jesse Weaver – Douglas High School, Winston, OR
  • Noah Pratton – Mcloughlin High School, Milton Freewater, OR
  • Ciaran Healey – University Prep, Seattle, WA
  • Ursula Sargent – University Prep, Seattle, WA
  • Adam Kennedy – Northwinds High School, Port Angeles, WA
  • Tristan Lowman – Northwinds High School, Port Angeles, WA
  • Isaac Hall – Woodland School District, Woodland, WA

AA Division:

  • 1st place – Hockinson High School, Hockinson, WA
  • 2nd place – Mead High School, Spokane, WA
  • 3rd place – Mt. Spokane High School, Spokane, WA

Outstanding high school musician awards for the AA Division were presented to:

  • Kara Stella – RA Long High School, Longview, WA
  • Saunder Borst – Mt. Spokane High School, Spokane, WA
  • Elaine Scott – Mead High School, Spokane, WA
  • Meggie Rodewald – Mead High School, Spokane, WA
  • Kaylin Woods – Mead High School, Spokane, WA
  • Grant Hobbs – Columbia River High School, Columbia River, WA
  • Cade Lilley – Fife High School, Tacoma, WA
  • Kaelyn White – Battle Ground High School, Battle Ground, WA
  • Emily Johnson – Washougal High School, Washougal, WA
  • Jack Broer – Hockinson High School, Hockinson, WA
  • Riley Lyons – Hockinson High School, Hockinson, WA
  • Erik Hawkins – Hockinson High School, Hockinson, WA
  • Zeke Dodson – Hockinson High School, Hockinson, WA

Saturday, January 27, 2018 AAA and AAAA division high school jazz ensemble finals results:

AAA Division:

  • 1st place – Mead High School Jazz I, Spokane, WA
  • 2nd place – Prairie High School, Brush Prairie, WA
  • 3rd place – Mt. Spokane High School Jazz I, Spokane, WA

Outstanding high school musician awards for the AAA Division were presented to:

  • Ashton Hemming – Battle Ground High School, Battle Ground, WA
  • Dominic Mendoza – Battle Ground High School, Battle Ground, WA
  • Jacob Khawaja – Lakeridge High School, Lake Oswego, OR
  • Penelope Tharp – Lakeridge High School, Lake Oswego, OR
  • Isaac Ford – Kelso High School, Kelso, WA
  • Tony Brence – Prairie High School, Brush Prairie, WA
  • Ericka Mecham – Prairie High School, Brush Prairie, WA
  • Josh DeQuiroz – Mountain View High School, Vancouver, WA
  • Ricky Gagliardi – Mead High School, Spokane, WA
  • Connor Brennan – Mt. Spokane High School, Spokane, WA
  • Chris Ramirez – VSAA Focus, Vancouver, WA

AAAA Division:

  • 1st place – Bothell High School Jazz I, Bothell, WA
  • 2nd place –Battle Ground High School Advanced, Battle Ground, WA
  • 3rd place – Lake Stevens High School, Lake Stevens, WA

Outstanding high school musician awards for the AAAA Division were presented to:

  • Justin Foley – Heritage High School, Vancouver, WA
  • Amy Boedigheimer – Heritage High School, Vancouver, WA
  • Mairead Rising – Glacier Peak High School, Snohomish, WA
  • Galin Hebert – Glacier Peak High School, Snohomish, WA
  • Hannah Whitlow – West Salem High School, Salem, OR
  • Cameron Roche – West Salem High School, Salem, OR
  • Anthony Bolden – West Salem High School, Salem, OR
  • Mario Esquivel – Chiawana High School, Pasco, WA
  • Benito Ramirez – Chiawana High School, Pasco, WA
  • Gabe Aldape – Lake Stevens High School, Lake Stevens, WA
  • Manuel Aldape – Lake Stevens High School, Lake Stevens, WA
  • Chase Williams – Union High School, Camas, WA
  • Sean Grimm – Union High School, Camas, WA
  • Gary Hobbs – Union High School, Camas, WA
  • Gabe Bradley – Mountain View High School, Vancouver, WA
  • Nick McClatchey – Bothell High School, Bothell, WA
  • Preston Lee – Bothell High School, Bothell, WA
  • Laney Pham – Battle Ground High School, Battle Ground, WA
  • Shane Walz – Battle Ground High School, Battle Ground, WA

Congratulations to all the fine bands who participated!   Please join us next year on the last weekend of January for the 57th Annual Clark College Jazz Festival!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *